16 fotografer & 8 modeller

Vid 14-tiden dränktes halva Malmö i regn, men kl 15.00 var det torrt, soligt och bara trevligt på Kirsebergs torg.
Inte mindre än 16 fotografer var där på plats för  porträttgruppens och blixtgruppens gemensamma plåtning.

Det började redan innan kl tre…
foto: Conny
Conny och Lena introducerade eftermiddagens workshop
foto: Bengt J
Alla var ”på tårna” och kollade över sin utrustning
foto: Ulf S

Modellerna – som kallar sig Vintagefolk i Malmö på facebook – hade klätt upp sig i finaste 40-talsstassen och tagit med rekvisita i form av hattaskar, väskor och en fin röd gammal cykel.

En av rekvisitan bestod av MG TA från 1937
foto:Lars G Truedsson

Vi hittade många fina miljöer bland gatuhusen på Kirseberg och det var många boende och förbipasserande som undrade vad som stod på.

En och en halvtimme senare var alla minneskorten sprängfyllda och vi kunde nöjda åka hem och börja på den mer tidsödande nedladdningen och redigeringen.

Text: Lena Boström

foto: Ulf S
foto: Conny
Hela gänget från #vintagefolkimalmö, framför den fina svarta cabben från 1937, med ägaren Peter vid ratten.
foto: Conny

Bilderna på våra modeller, kommer att visas på Porträtt-gruppens och Blixt-Verksta´ns gemensamma träff den 28 september.

Så ni som var med GLÖM INTE att skicka dina 4 bästa bilder! Se rutan här intill.

Ni som var med på Kirseberg
– LÄS! –

Ni 16 som var med och plåtade på Kirseberg,
skall skicka foto till resp modell själva!
NI väljer själva ut de foto, ni vill skicka.
OBS! Skicka med wetransfer.com,
om det blir mer än 5Mb i bildfiler

Ni har fått ett mail med en PDF-fil
där resp modells epost finns med.

För visningen den 28/9, nere i lokalen så skicka
Max 4 bilder, 2000px, ca 1 MB, alltså precis som vanligt!
Skicka till Conny@ffim.se eller Lena@ffim.se
Senast 23 september

Tagga gärna de bilder du publicerar på Instagram/Facebook med
#vintagefolkimalmö

Klicka på Bildspelet här under, så får du se mer av vår workshop