Arkitektur och jul

Vi träffades för första gången efter jul i Arkitekturgruppen. Det var roligt att det blev en stor skara.

Christer Lindberg inledde mötet med att visa sina Resebilder. Han hade gjort en tågresa till Hamburg och Berlin tillsammans med Ulf Svensson i höstas. Det var intressanta arkitekturbilder i både färg och svartvitt.
Det var både supermoderna och gamla byggnader, hela och detaljer.
Många bilder var från stadsmiljöer på natten med regnvåta gator och speglingar i asfalt.

Detta är en typ av bilder som Christer tycker mycket om att fotografera.

Nästa möte blir den 3/3 och då ska Ulf visa sina Resebilder och sin version av deras gemensamma resa.

En av bilderna i Christers resebilds kavalkad, var denna på Konserthuset i Hamburg.
foto: Christer L

Därefter visade Robert de Maré ett intressant bildspel, som handlade om vad vi håller på med i gruppen och en del om kommande uppgifter.
Exempel på förslag till tema: Brutalism, äldre arkitektur, broar och konstruktioner, jämförelse mellan nya och gamla byggnader.

Ingrid Nilsson fortsatte med att tala om att vi ska fortsätta att utveckla vår förmåga att upptäcka arkitekturdetaljer.
T ex att titta ner på husgrunder och hitta motiv i avflagnad färg, som bildar mönster, sprickor och linjer i puts, små vädringsluckor mm.
Där vi hittar lyktstolpar och kablar ska dessa integreras i bilden tillsammans med arkitekturen.

En av bilderna i Roberts bildspel om vad Arkitekturgruppen står för och gör.

Efter fikapausen var det dags för medlemmarna att gå fram för att visa och berätta om sina bilder och för övriga att kommentera och fråga o bilderna.

Uppgiften var: Arkitektur och jul.
Det var intressanta bilder på detaljer med juldekoration eller hela byggnader, som var helt dekorerade, t.o.m trädgården. Flera hade tagit bilder på de vackra juldekorationerna på Tivoli i Köpenhamn.

foto: Robert de Maré

Ett urval av månadens uppgift – Arkitektur och jul

Nästa Arkitekturmöte blir måndagen den 3 mars. Uppgiften är Brutalism.
Sven Karlander kommer att berätta om Brutalismen, som är en riktning inom arkitekturen.

Vare sig du tagit bilder eller inte till uppgiften så är du så välkommen!
Hälsningar Ingrid Nilsson