Porträttgruppens ”sommar läxa”

Terminen är igång och det var dags för porträttgruppen att redovisa sommarens läxa.

Vi fick ta del av hur medlemmarna löst uppgifterna ”parafras på ett känt porträtt” och ”tre sommarporträtt” – här ser ni ett par exempel på det. Den klassiska ”fiskargubben” till höger och en filmklassiker!

Wolfgans parafras på westerntema
En modern fiskargubbe i Anne-Grethes tolkning

Ett bra underlag för att få igång diskusion

Vid genomgång av ”sommarläxans” andra del, ett sommarporträtt. Så testade gruppen ett nytt sätt att diskutera bilderna. Med specifika frågeställningar till först fotografen och sedan resten av gruppen.
Allt för att öva oss på hur man kan ge konstruktiv bildkritik. Fungerade mycket bra, blev en givande diskusion runt alla visade sommarporträtt.

foto: Jan Lindskog
foto: Conny
foto: Anne-Grethe
foto: Lena

Det var sen förberett för några övningar i lokalen med lampor och nylonstrumpor att trä på objektivet, men… hela gänget rusade istället ut i Pildammsparken för att få fotografera varandra i naturligt ljus.

foto: Ulf S
Full rulle !

Den svarta nylonstrumpan användes av många och på olika vis
Man lär sej alltid något, som Lena sa:
”Jag inser nu att vitsen med hoppsa-stegen är att alla inblandade ser helt naturligt glada ut – inte att själva gång-stegen ser naturligare ut på bild.
MEN som fotograf är det ju kul om man kollat kamerainställningarna och inte hade låst ISO på 100 vid en tidigare plåtning och landar på 1/13 sek i slutartid ….”
En nylonstrumpa kan användas tll mycket, inte bara att softa bilden
Den passar även för att få modellen att smajla.
…eller hur Uffe

Kvällen avslutades sen med fika i lokalen och funderingar över vad vi vill hinna med i höst.

Närmast väntar en helgplåtning av en grupp kvinnor som älskar att klä sig i 40-talskläder och snart meddelas datum för det.

// Lena