Maj temat
HUMOR
Hej
Temat HUMOR, var tydligen också svårt att visualisera. Men 19 st hade hittat sin tolkning av detta, (som jag hoppades roliga), tema!
Tyvärr så är trenden att det blir färre bidrag i Månadens Bild. Förra året var vi oftast över 30 inlämnade bidrag, men i år är det strax UNDER 20!
Hör av er, ni som inte längre lämnar in, skriv till mej och berätta varför. Är det för knepiga tema att visualisera eller….
Glädjande är det däremot att nu kommer ALLA inlämnade bidrag med BÅDE rätt namning och i rätt pixelstorlek och rätt Mb-storlek!
Är det sedan fortfarande någon som INTE vet hur man gör, så visar och hjälper jag gärna vederbörande –
MEN numera så går mailet i retur
OM det är felaktigt!
Vill du lära mer om hur man skickar bildfiler? >> LÄS här >> https://ffim.se/skicka-bild-filer/
Så för enkelhetens skull – fortsätt göra rätt…
Nu har juryn några veckor på sej att gå igenom våra bilder. De kollar om de hittar temat i din bild. Fortsätter med att välja ut bland dess, vilken bild är bäst. Alltså i innehåll, form, budskap, teknik och kanske originalitet!
Resultatet från juryn presenteras här på hemsidan
i början av Juni!
Titta och njut och välj ut din egen favorit!
// Conny

Så här
levererar man sin bild-fil!
Vänligen LÄS texten i gula rutan
>> https://ffim.se/manadens-bild-2025#todo
Vi har nu också öppnat upp för inlämning till
Juni Månadens Bild
med tema
AVBROTT
(Inlämning SENAST 1/6)