På vår senaste träff den 27 februari, så tittade vi lite närmare på det här med LÅNG slutartid och att "frysa" rörelse med blixten. Vi repeterade de olika stegen, för att få fram en bild. En bild som skulle förmedla stämningen i fotot, genom att bakgrunden /omgivning var belyst, samtidigt som t.ex en människa i bilden var helt skarp.
Denna teknik är användbar på många motivområden. Den kräver inte mycket mer av fotoutrustningen, än att man kan ändra blixtsynkningen.
Så för att repetera, så gör man följande steg:
1/ Ställ in kameran så att den synkar med Andra ridån/Rear shutter - det står lite olika på olika kamerafabrikat. MEN som vanligt - LÄS din bruksanvining!
2/ Välj en slutartid, som ger den belysning du vill ha FRÅN det omgivande ljuset. Bry dej inte om att det blir en tid som kommer att ge dej ett foto med rörelseoskärpa!
Samt ställ in bländaren på någonstans runt bl 5,6-8 och ISO på ca 200-400 (aldrig Auto-ISO)
3/ Ställ in blixten manuellt, så att den ger ljus tillräckligt för den bländare du valt.
Man kan oxå låta blixten gå på TTL-läge då man ju riktar blixten rakt på motivet och då funkar TTL oftast helt rätt.
4/ TA din bild - svårare är det inte - men det kan ju alltid vara bra och öva.. 🙂
För att förstora bilderna - bara klicka på resp bild
Tvärtemot
Kvällens andra uppgift, som vi gick igenom var att se till att INTE belysa bakgrunden. Det vill säga, se till så att man fick modellen belyst rätt, samtidigt som man ficken så mörk bakgrund som möjligt !
Eftersom ljuset avtar med kvadraten på avståndet 😉 så tappar du flera bländarsteg!
På ren svenska innebär det att om du står en meter från lampan och går ytterligare en meter bakåt, det vill säga dubblerar avståndet, minskar ljusstyrkan till en fjärdedel.
Detta innebär att du kan få en vit vägg att bli väldigt mörk, kanske inte helt svart om du riktar ljuset rakt på - MEN om du får in ljuset lite från sidan - DÅ blir bakgrunden mörk!
Alltså ljuset tappar i styrka med ca 2 bl steg, varje gång du dubblerar avståndet !
Frågor på det ? De tar vi i såfall på nästa träff ELLER om du mailar mej på ffim@connym.se !
Till nästa träff som blir
Måndagen den 1 april kl 18.30
Så har vi 2 uppgifter !
1/ Ta en bild med LÅNG slutartid på bakre ridån och frysa motivet med blixten
2/ Ta en bild där du får till en mörk bakgrund genom att ha längre avstånd från modellen till bakgrunden, än från blixten till modellen
Ta med dessa bilder med MAX 2000px på längsta sidan OCH ditt namn som filnamn (t.ex conny.jpg)
på USB-sticka ELLER maila mej innan på ffim@connym.se
Vi ses den 1 april
// Conny